ویژگی های نوری نانو ذرات فلزی

«نقره کاری در ابعاد نانو»

دکتر ارشمید نهال

دانشگاه تهران

 

محل:‌ آمفی تیاتر دانشکده فیزیک دانشگاه تهران - انتهای خیابان کارگر شمالی

برنامه:
۱۷:۰۰ سخنرانی: آقای دکتر ارشمید نهال - دانشکده فیزیک، دانشگاه تهران
۱۸:۰۰ استراحت و پذیرایی
۱۸:۲۰ پرسش ماه:‌ دکتر خسرو حسنی - دانشگاه تهران
۱۸:۴۰ خبر نشست:‌ ایمان مهیایه - دانشگاه صنعتی شریف

چکیده:
نانوذرات فلزی به ویژه فلزات نجیب (طلا، نقره و مس) دارای ویژگیهای فیزیکی و بویژه اپتیکیِ جالب توجه و گوناگونی هستند و در همین حال تهیه و تولید آنها با امکاناتی متوسط امکان پذیر است. به همین دلیل بررسی برهمکنش آنها با میدانهای خارجی الکتریکی و مغناطیسی بسیار مورد توجه قرار گرفته و پژوهشهای گسترده ای برای پیدا کردن کاربرد موادی که با استفاده از این نانوذرات یا ساختارهای ایجاد شده بر اساس آنها تولید می شوند در جریان است.
در این میان مطالعه ی برهمکنش نانوذرات فلزی با نور، نتایج بسیار جالب هم از نظر فیزیک بنیادی و هم از نظر فیزیک کاربردی داشته است. از مهمترین این ویژگیها تغییر اندازه ی نانوذرات، تابش فلورسانس آنها ، تغییر طیف جذب، تغییرشکل، نظم یافتن و ایجاد نانوساختارها، حساسیت یافتن به قطبش نور آزمون، تغییر ضریب شکست بستر نانوذرات و ... در اثر برهمکنش با نور را می توان نام برد. از این تغییرات می توان در نوشتنِ اپتیکی داده ها، ایجاد نانوساختارهای جدیدی با ویژگیهای مشخص، تولید موجبر و سوئیچ های نوری، تصویر برداریِ میدان نزدیک و ... استفاده کرد.
در این سخنرانی ضمن آشنا شدن با مبانی لازم برای شروع مطالعه و پژوهش در این شاخه از فیزیک، به عنوان مثالهایی انجام پذیر، به مروری بر کارهای انجام شده توسط سخنران و همکارانش در 15 سال گذشته پرداخته خواهد شد.