پژوهشگران ژاپنی نشان دادند که موسیقی می‌تواند نانوالیاف ساخته شده از مشتقات آنتراسن را به حرکت در آورده و موجب هم ‌تراز شدن این نانو ساختارها شود. این اولین باری است که اثر موسیقی روی ابر مولکول‌ ها  گزارش می‌شود.

انسان‌ها از موزیک در مراسم مختلف نظیر جشن‌ها، مناسب های مذهبی وهمچنین برای شادی و درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می‌کنند. حال ممکن است این سوال پیش آید که آیا می‌توان با موسیقی مولکول‌ها را با هم برهم‌ کنش داد؟ اخیرا مقاله‌ ای در نشریه   ChemPlusChem به  چاپ رسیده که در آن محققان ژاپنی نشان دادند که برهم‌ کنش فیزیکی با موسیقی امکان‌ پذیر است. این گروه ثابت کردند که با نواختن موزیک کلاسیک، ابر مولکول‌های حاوی نانو الیاف در فاز محلول می‌توانند هم ‌تراز شوند. صوت نوعی نوسان ماده با فرکانس ویژه است که در آن برهم‌ کنش میان فضایی که صوت در آن جاری است با مولکول‌ های اطراف اتفاق می‌افتد. موسیقی نوعی هنر صدا است که در آن سکوت و صدا به شکل هنرمندانه‌ای با هم ترکیب شده‌اند که به این ترکیب ریتم، هارمونی و ملودی گفته می‌شود. سوالی که مطرح می‌شود این است که موسیقی می‌تواند موجب اتفاقی میان مولکول‌ها شود؟ این سوال مدت‌هاست که میان دانشمندان مطرح شده‌ است. پیش از این هیچ مقاله یا گزارشی درباره برهم ‌کنش میان مولکول‌ها توسط موسیقی گزارش نشده بود.

 این گروه با استفاده از طیف ‌سنجی ال دی

(Time course linear dichroism spectroscopy)

موفق شدند تراز شدن دینامیک الیاف را در محلول نشان دهند.

گروه تحقیقاتی نانوالیاف را در معرض اصوات قابل شنیدن برای گوش انسان یعنی فرکانس‌های بالاتر از 1000 هرتز قرار دادند، جریان صوت ایجاد شده در اطراف نانوالیاف موجب جهت دادن به این نانو ساختارها شد.
محققان سمفونی شماره 5 بتهوون و سمفونی شماره 40 موزارت را برای نانوالیاف پخش کردند؛ نتایج نشان داد که موسیقی کلاسیک موجب تراز شدن این نانوالیاف می‌شود.

نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای با عنوان

Acoustic Alignment
of a Supramolecular Nanofiber in Harmony with the Sound of Music

در نشریه ChemPlusChem به چاپ رسیده است.

منبع : Nanofibers align to the sound of Beethoven and Mozart

با لینک:http://phys.org/news/2014-01-nanofibers-align-beethoven-mozart.html

فرستنده : فاطمه روشن